چگونه یک باغ با روش هیدروپونیک ایجاد کنیم

1 موارد لازم

 

1-1مواد لازم جهت کشت را لیست و تهیه کرده و دقت کنید که ممکن است این وسایل در اطرافتان وجود داشته باشد.

2-1یک منطقه اختصاصی جهت انجام کشت مشخص کنید:

بیشتر افرادی که تازه کار هستند میتوانند یک اتاقک کم هزینه را با حداقل امکانات مانند چوب و نایلون پلاستیکی درست کنند پس میتوان با حداقل هزینه و با کمی خلاقیت یک اتاق کوچک شبیه به گلخانه ایجاد کرد.

3-1 تهیه لوازم پایه ای گلخانه شامل: بخش کنترل حرارت – فن – هیتر(گرمکن) – رطوبت ساز – چراغهای LED (قرمز و آبی) – پمپ هواساز – پرلیت – کوکوپیت (بستر کشت) – میز کشت جهت قرار دادن گیاهان برروی آن.

2 جوانه زنی بذرها

2-1 بذری که میخواهید کشت کنید را  انتخاب کرده. مطمئن باشید بذر مناسب شرایط اقلیمی محل زندگیتان است.(به عنوان مثال محصول مرکبات را برای کشت در نواحی گرمسیری انتخاب نکنید).

2-2 بذرها را در بین دستمال خیس قرار داده و سپس آن را درون کیسه پلاستیکی(زیپ کیپ) شفاف قرار داده و در آن را ببندید.

2-3 کیسه را در محلی تاریک قرار دهید.جوانه زنی در محلی تاریک و خنک اتفاق می افتد پس همواره دستمال را مرطوب نگه دارید.

3 جابه جایی بذرها

3-1 توجه کنید که وقتی بذرها جوانه زده و گیاهچه اولیه نمایان شد ساقه هایی تشکیل میشوند که کمتر از 2 سانتی متر اندازه دارند و به آنها گیاهچه اولیه میگویند ، کاری که بعد از آن انجام میدهید بستگی به نوع گیاه دارد:

  • اگر گیاهچه ساقه های نازک دارد آن را در بین دستمال همچنان نگهداری کنید
  • اگر گیاهچه دارای ساقه های قوی و ریشه های خوب و قوی بود آن را جهت رشد بهتر به دستمال دیگری منتقل کرده با این تفاوت که فقط ریشه آن در دستمال باشد و ساقه های آن در معرض نور قرار گیرد.

3-2 دقت کنید که گیاهچه باید به خوبی رشد کند و این زمان برای گیاه بسیار حساس میباشد پس صبور باشید.

4  انتقال نشاء

4-1 نشاء را به داخل گلدان جهت رشد و بزرگ شدن منتقل کنید.

4-2 در این مرحله ظرفی را که جهت انتقال نشاء در نظر گرفته اید از آب پر کنید.شما میتوانید یک یا چند گیاه را در یک ظرف کشت کنید پس دقت داشته باشید شرایطی را که برای چند گیاه در نظر گرفته اید یکسان باشد.

4-3 گیاهچه یا همان نشاء را درون ظرفی که پر از آب کرده اید قرار دهید به گونه ای که فقط ریشه آن درون آب باشد.

4-4 هر چند روز یکبار آب درون ظرف را تعویض کنید مخصوصا در مواقعی که آب کدر شده باشد. همچنین توجه داشته باشید که در آب ظرف شما باید ترکیبی از مواد ماکرو و میکرو معدنی را به محلول اضافه کنید که در این خصوص در همین سایت توضیحاتی قرار داده شده است.

5 بلوغ گیاه:

5-1 به رشد رویشی گیاه دقت کنید، اگر گیاه شما نیاز به گرده افشانی داشته باشد گلدان را در محیط باز قرار داده که توسط باد و حشرات گرده افشانی شود.

محصول را برداشت کرده و از باغ هیدروپونیکتان لذت ببرید.